V minulém roce jsme vydali článek s názvem: Půjčky na vánoční dárky, kde se ztratilo kouzlo Vánoc? (http://magazin.realitygaia.cz/pujcky-na-vanocni-darky-kde-se-ztratilo-kouzlo-vanoc). Nyní bychom vás rádi informovali o současné situaci. Na toto téma zveřejnil článek Český rozhlas 10. 11. 2014.
Češi letos za vánoční dárky chtějí utratit v průměru šest tisíc korun, tedy zhruba o pět set korun víc než loni. Vyplývá to z průzkumu pro společnost GE Money Bank. Ne všichni ovšem dárky zaplatí z vlastních úspor. Lidí, kteří se kvůli Vánocům zadluží, přibývá.
Dle Českého rozhlasu si v roce 2013 Češi v předvánočním období – tedy od října do prosince – půjčili od nebankovních institucí skoro deset miliard korun. Vedou hlavně spotřebitelské úvěry.
„Průměrná částka spotřebitelských úvěrů je cca 30 tisíc. Největší část si však lidé půjčují na osobní automobily, což představuje asi čtvrtinu. Další zboží, na které si lidé půjčují, je elektronika do domácností, počítače, mobily,“ vysvětluje Blažena Valkošáková z České leasingové a finanční asociace.
Bohužel důsledkem nesplácení jsou vysoké úroky, které v extrémních případech mohou vést až k osobnímu bankrotu.
Dle společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. bylo za posledních 12 měsíců vyhlášeno 19 386 osobních bankrotů, což je o 642 bankrotů více než v předchozím období. Meziročně se však počet osobních bankrotů zvýšil pouze o 3 %. V průměru bylo letos vyhlášeno 1 610 osobních bankrotů za jeden měsíc. Za posledních 12 měsíců bylo podáno 23 313 návrhů na osobní bankrot (o 2 225 návrhů méně než v předchozím období). Počet návrhů na osobní bankrot se meziročně o 9 % snížil. V průměru bylo za jeden měsíc letošního roku podáno 1 852 návrhů na osobní bankrot.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v říjnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (195 bankrotů) a Jihomoravském kraji (186 bankrotů). Nejméně jich bylo v kraji Vysočina (41 bankrotů) a v Pardubickém kraji (49 bankrotů).
V těchto případech doporučujeme kupředu minulosti. Dříve lidé kupovali jen to, na co měli a na co našetřili. Dovolená, nákup bílé techniky, automobilů, to všechno nejsou životu důležité věci. Často i pro malé půjčky na tyto nepodstatné věci přijdeme o to důležité – o svůj domov, o svou nemovitost, kterou jsme mnohdy dostali po předcích, kteří na ni museli tvrdě dřít a odříkat si daleko menší radosti, na které si dnes bezhlavě půjčujeme.