Archiv:

Publikováno 18.11.2021 do sekce Zajímavosti

5 rad, jak se chovat na prohlídce nemovitosti

Téměř každý člověk už minimálně jednou za svůj život zažil prohlídku nemovitosti s realitním makléřem. Jako realitní makléřka bych vás ráda upozornila na pár věcí, které je dobré dodržovat při takové prohlídce:

  • Co slíbím – dodržím – když se domluvím s makléřem na pevný den a čas prohlídky, nezapomenu si to zapsat do svého diáře a dorazím včas. Makléři jsou taky lidé a počítají s tím.
  • Slušné vychování – není nic horšího, když má makléř rozplánovaný den na několik prohlídek a jeden ze zájemců se “zapomene” nebo “nechce” omluvit a makléř tam mnohdy jede desítky kilometrů zbytečně.
  • Dotazy – je dobré se na prohlídku připravit a sepsat si dotazy na makléře, které byste neměli opomenout (např. dotazy na rekonstrukci domu, stav střechy, zda-li je na domě nějaký problém, o kterém byste měli vědět, jací jsou sousedi, kolik činí pravidelné náklady na dům apod). Nebo tyto dotazy následně makléři zaslat mailem.
  • Odborník – pokud máte o nemovitost vážný zájem, je dobré si domluvit s makléřem opakovanou prohlídku a vzít si na ni nějakého odborníka např. stavaře, instalatéra, elektrikáře apod.
  • Kontakt – nezapomeňte se domluvit s makléřem, kdy si přibližně zavoláte, řeknete své stanovisko a vemte si od něj vizitku.

Jedna rada nakonec. Informujte svého makléře o tom, co vás zajímá a nezapomeňte ji nebo ho při vší spokojenosti po uzavřeném obchodu doporučit dál, napsat recenzi. Budou za to opravdu rádi.

Vzpomínáte na nějakého bizarního makléře, který vám utkvěl v hlavě? Pochlubte se se svými zážitky.

Napsala: Bc. Michaela Zapletalová

Publikováno 5.11.2021 do sekce Zajímavosti

5 realitních pojmů, které byste měli znát

Pokud jste už jednou prodávali či kupovali nemovitost, určitě jste se setkali s mnoha výrazy, které vám tzv. “zamotaly” hlavu a nerozuměli jste jim. Já jsem pro vás připravila pět pojmů, které byste měli určitě znát.

Kauce – finanční částka, kterou si pronajímatel (majitel nemovitosti) vezme od nájemce jako tzv. jistinu. Slouží to jako taková náhrada, kdyby se stalo něco nepříjemného. Např. po skončení nájmu zjistíte, že nájemce něco zničil, poničil či nezaplatil celý nájem. Její výši si určí sám majitel nemovitosti, max. ale do výše 6 měsíčních nájmů.

List vlastnictví – listina, která vás informuje o majiteli nemovitosti, o výměrách a parcelních čísel; najdete zde nabývací tituly, případné omezení, která se můžou týkat dané nemovitosti atd. Získáte ji za poplatek na katastrálním úřadě, Czech Pointu nebo dálkovým přístupem na stránkách úřadu (www.cuzk.cz).

Nabývací titul – listina, na základě které jste nemovitost získali. např. kupní smlouva, darovací smlouva atd.

Návrh na vklad – průvodní listina, na základě které zahájí katastrální úřad vkladové řízení; podává se tedy vkládá na katastr spolu se smlouvou.

Věcné břemeno – je něco, co zatěžuje vaši nemovitost. Vy, jako vlastník, musíte něco strpět, něčeho se zdržet nebo něco konat.

Je něco, co by Vám “vrtá” hlavou a chtěli byste to vysvětlit? Rádi Vám pomůžeme, napište nám.

Napsala: Bc. Michaela Zapletalová