Archiv:

Publikováno 9.3.2022 do sekce Zajímavosti

Prodej nemovitosti v 10 bodech – Na co se připravit?

V tomto článku bych vám více přiblížila, pro mnohé téměř záhadný, proces prodeje nemovitosti. Celý obchod jsem rozdělila do několika kroků, z nichž každý krok jsem vám co nejpodrobněji rozepsala.

  1. Kontaktování RK pomocí:
    1. mobilu
    2. osobní návštěvy
    3. e-mailu
    4. vyplněním kontaktního formuláře.
  2. Nábor nemovitosti – makléři sdělíte veškeré informace o nemovitosti a makléř si pořídí:
    1. fotodokumentaci
    2. sepíše s vámi náborový formulář
    3. převezme od vás (udělá kopii) veškerých podkladů spojených s nemovitostí
    4. domluví se s vámi na dalším postupu.
  3. Uzavření zprostředkovatelské smlouvy – zákon o realitním zprostředkování nařizuje uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu, ve které se stanovi např. výše provize realitní kanceláře (RK), délka inzerce nemovitosti, předpokládaná kupní cena, práva a povinnosti smluvních stran.
  4. Inzerce nemovitosti – makléř zařídí inzerci na webu RK, na dalších inzertních portálech, se kterými RK spolupracuje, na sociálních sítích, ve vývěskách.
  5. Vážný zájemce – jakmile najde makléř vhodného zájemce, sepíše se buď rezervační smlouva (nejčastěji v případě financováním pomocí hypotéky) nebo v případě, že má zájemce hotovost a “nic nestojí v cestě”, může se jít přímo do kupní smlouvy. V tomto případě je zapotřebí dodat makléři veškeré iniciály o zájemci (identifikační údaje z občanského průkazu  – jméno, bydliště, rodné číslo, stav, dále číslo bankovního účtu, způsob financování a v případě financování hypotékou, druh bankovního ústavu a číslo na finančního poradce.
  6. Úschova kupní ceny – kupující má možnost složit kupní cenu do naší realitní úschovy u RK “zdarma” nebo do advokátní úschovy, která je zpoplatněna.
  7. Katastr nemovitostí – po podpisu kupní smlouvy a složení finančních prostředků na úschovní účet, zanese makléř kupní smlouvu, návrh na vklad a prohlášení o splnění odkládací podmínky na příslušný katastrální úřad.
  8. Změna majitele – k zapsání vkladu (změna majitele) dojde nejdříve po 20 dnech, kdy probíhá tzv. přezkumné řízení, poté má katastr ještě 10 dní na provedení vkladu.
  9. Vyplacení kupní ceny (KC) – po zapsání do Katastru nemovitostí (KN) dojde k vyplacení KC prodávajícímu.
  10. Předání nemovitosti – po provedení vkladu (lhůta uvedena ve smlouvě) dojde k předání nemovitosti na základě předávacího protokolu, kde se uvedou veškeré stavy energií, sepíšou se předané dokumenty či klíče.

Každý prodej nemovitosti je něčím ojedinělý. Někdy je průběh obchodu jednoduchý, ale také se mnohdy setkávám s dlouhým a komplikovaným procesem, ale vždy ho spolu s našimi právníky a zkušenými makléři přivedeme do zdárného konce. Hlavní cíl naší RK je, aby všechny obchodní strany byly spokojené. 

Je něco, na co byste se chtěli mě zeptat? Podělte se se mnou o vaše dotazy.

Napsala: Bc. Michaela Zapletalová

Publikováno 2.3.2022 do sekce Zajímavosti

Chtějte zkušeného realitního makléře

Zřejmě každý, kdo se pokusil prodat svoji nemovitost sám s cílem ušetřit provizi realitní kanceláře, se setkal s okamžitým telefonátem hned několika realitních makléřů s nabídkou jejich bezpochyby kvalitních služeb.

Zkuste si nejdříve položit otázku, zda zkušený a profesionální realitní makléř tento způsob náboru nemovitosti vůbec používá. Úsudek, nechť si udělá každý čtenář sám. 

Pokud jste na takto sjednanou schůzku s makléřem, který byl zřejmě vybaven vynikajícími přesvědčovacími schopnostmi i přesto kývli,  pak si pozorně přečtěte níže uvedená doporučení:

1)  Před schůzkou si zjistěte reference na daného makléře, případně realitní kancelář. 

2) Zjistěte si dobu praxe makléře, případně délku existence realitní kanceláře, se kterou spolupracuje.

3) Všímejte si připravenosti makléře – zkušený makléř má připraveny informace z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy, informaci z územního plánu, apod.

4) Nechejte si vysvětlit rozsah nabízených prací a pokud Vám není něco jasné, ptejte se.

5) Ověřte si pravdivost uváděných informací. 

6) Nechejte si předložit návrh smlouvy o zprostředkování – tuto byste neměli podepisovat okamžitě pod nátlakem. 

7) Nenechte si vnutit tvrzení, že nemusíte žádnou smlouvu podepisovat – zákon o realitním zprostředkování zakazuje prodej nemovitosti bez písemné zprostředkovatelské smlouvy. 

Věřte, že správnou volbou makléře si ušetříte nejen spoustu času, ale i starostí a peněz.  Odborně zdatný makléř vám navíc v konečném výsledku může vaši nemovitost zobchodat za vyšší cenu, než kdybyste ji prodávali sami. 

Napsala: Markéta Kolaciová