Zřejmě každý, kdo se pokusil prodat svoji nemovitost sám s cílem ušetřit provizi realitní kanceláře, se setkal s okamžitým telefonátem hned několika realitních makléřů s nabídkou jejich bezpochyby kvalitních služeb.
Zkuste si nejdříve položit otázku, zda zkušený a profesionální realitní makléř tento způsob náboru nemovitosti vůbec používá. Úsudek, nechť si udělá každý čtenář sám.
Pokud jste na takto sjednanou schůzku s makléřem, který byl zřejmě vybaven vynikajícími přesvědčovacími schopnostmi i přesto kývli, pak si pozorně přečtěte níže uvedená doporučení:
1) Před schůzkou si zjistěte reference na daného makléře, případně realitní kancelář.
2) Zjistěte si dobu praxe makléře, případně délku existence realitní kanceláře, se kterou spolupracuje.
3) Všímejte si připravenosti makléře – zkušený makléř má připraveny informace z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy, informaci z územního plánu, apod.
4) Nechejte si vysvětlit rozsah nabízených prací a pokud Vám není něco jasné, ptejte se.
5) Ověřte si pravdivost uváděných informací.
6) Nechejte si předložit návrh smlouvy o zprostředkování – tuto byste neměli podepisovat okamžitě pod nátlakem.
7) Nenechte si vnutit tvrzení, že nemusíte žádnou smlouvu podepisovat – zákon o realitním zprostředkování zakazuje prodej nemovitosti bez písemné zprostředkovatelské smlouvy.
Věřte, že správnou volbou makléře si ušetříte nejen spoustu času, ale i starostí a peněz. Odborně zdatný makléř vám navíc v konečném výsledku může vaši nemovitost zobchodat za vyšší cenu, než kdybyste ji prodávali sami.
Napsala: Markéta Kolaciová
Publikováno 2.3.2022 do sekce Zajímavosti
blog comments powered by Disqus