Za sebe říkám jednoznačně ano. V době, kdy se řeší zakřivení salátových okurek dle předpisů Evropské unie, je neexistence zákonné regulace realitního trhu trestuhodná. Mnohdy životní obchody za statisíce až miliony zprostředkovávají lidé s nulovou nebo nízkou odborností a to jen díky tomu, že k založení realitní kanceláře nepotřebují nic než mobil, auto a živnostenský list na živnost volnou. Proto se do této branže dostalo mnoho lidí s nízkou morálkou, malou odborností a výsledkem byly mnohdy životní tragédie pro prodávající či kupující, nátlak na seniory, smluvní pokuty, zneužité zálohy na kupní cenu k vlastním účelům, konkurzy realitních firem s deseti milionovými dluhy, to vše je jen částečný výčet toho nejhoršího, co se za poslední roky v naší branži událo.
Všichni zřejmě tušíme, proč byla neochota ze stran zákonodárců tuto činnost regulovat. Také obchodní rejstřík mnohé napoví, když zejména v Praze jeden člověk vlastní 20 firem s realitní činností sídlící mnohdy na téže adrese. Výsledky dotazníku Ministerstva pro místní rozvoj hovoří jasně: souhlas s tímto zákonem vyslovilo více než 80 % spotřebitelů a jen o trochu méně oslovených klasických realitních zprostředkovatelů.
Co veřejnost od solidní realitní kanceláře očekává? Nalezení zájemce za reálně stanovenou tržní cenu pomocí propracovaného nejúčinnějšího marketingového mixu, detekci rizik tohoto obchodu zjistitelných z katastru nemovitostí (list vlastnictví, snímek KN, nabývací tituly) a zkoumání nemovitosti samé včetně vyzpovídání majitele, nejlépe i sousedů. Seriozní smlouvy sepsané fundovaným advokátem z oblasti občanského práva, bezpečné úschovy finančních prostředků do provedení vkladu na nového majitele s tzv. čistým listem vlastnictví. Pak nebudou třeba desítky investigativních pořadů typu Černé ovce.
Publikováno 27.10.2014 do sekce Aktuálně
blog comments powered by Disqus