Zákaz prodeje i pronájmu nemovitostí bez písemné smlouvy o zprostředkování

Zavolá vám realitní makléř s nabídkou na prodej nebo pronájem vaší nemovitosti a nabízí vám své služby bez písemné smlouvy? Pak buďte na pozoru. Jedná se zřejmě o začínající či neúspěšné makléře, kteří porušují (ať již vědomě či nevědomě) zákon. 

Zákon o realitním zprostředkování neumožňuje prodej či pronájem nemovitostí bez zprostředkovatelské smlouvy a tato vyžaduje písemnou formu (§ 9 zák. č. 39/2020 Sb., Zákon o realitním zprostředkování). 

Zkušená a kvalitní realitní kancelář proto trvá vždy na písemné smlouvě s jasně danými podmínkami celého obchodního případu, a to i přesto, pro obě smluvní strany může odsouhlasení smlouvy a její podpis znamenat pár dnů prodlení se zveřejněním nabídky.  Věřte,  že prodlení v řádu dnů v celém realitním obchodě, který možná děláte jednou za svůj život, vám za to stojí. 

Rychlost a “volné ruce” se nemusí vždy vyplatit. Jen velmi těžce se budete domáhat něčeho, co nebylo písemně oběma stranami (vámi na straně majitele nemovitosti a realitní kanceláří) ujednáno.  

Zvažte dobře, komu svěřujete prodej, případně pronájem,  své nemovitosti. 

Napsala: Markéta Kolaciová

Publikováno 23.2.2022 do sekce Aktuálně

Zpět na úvodní stranu

blog comments powered by Disqus